Dansk site med app-anmeldelser i støbeskeen – APPstinenser.dk

15 comments Views:

Efter i nogle måneder at have talt med flere af jer herinde først om behovet for et samlet, dansk site for app-anmeldelser og sidenhen udveksling af praktiske løsningsforslag, er vi nu nogle stykker, der er gået i gang.

Vi har valgt at kalde sitet for “APPstinenser.dk” lidt i spøg, fordi mange af os jo må erkende, at vi er så vilde med at prøve nye, fede apps, at vi vel nærmest får abstinenser – se her:Du kan allerede nu smugtjekke sitet på www.APPstinenser.dk mens vi sætter det op.

Lige nu er Simon og Michael i gang med at tilføje NYE app-anmeldelser og jeg selv er ved at overføre de bedste af de anmeldelser og tests af apps, jeg har herinde.

Ideen med sitet er at blive et samlingspunkt for app-anmeldelser, der lige nu er meget spredt hist og pist på forskellige sites.

Vi håber I bakker op om ideen og bidrager både med jeres egne anmeldelser, jeres reaktioner på de anmeldelser der kommer og også kommer med ideer til apps, vi kan anmelde!

  • Christian

    Jeg er fuldt klar på at hjælpe til! I siger bare til :)

  • http://www.bryllup.dk Kenneth WedMore Lund
  • MMB

    Altid dejlig med en der gider hjælpe ser frem til at læse anmeldelsen

  • kristian

    rigtig flot side i har fået lavet der, glæder mig til at følge den, og finde gode apps.

    fortsat held og lykke med siden.

  • http://www.enora.dk Thomas

    Super fedt med sådan en side. Var det muligt at dele det lidt ind så hvis jeg f.eks leder efter iPad spil i genren Strategi så kan jeg søge efter det?

  • http://www.hverdagsmac.dk Simon

    Rigtig godt initiativ!

  • Dan_A.

    FEDT!!! Endnu en gang et supergodt initiativ!!
    Kunne der blive en afdeling til mac-apps også??
    Er ny iMac-bruger, og synes det er en jungle, præcis ligesom iPhone & iPad appstore er det…!
    Som jeg forstår det, kan alle og enhver lave en anmeldelse på siden, måske lige efter en godkendelse af en “redaktør” først..!?
    Så hvis “fanen” var der, kunne vi måske få et rimeligt godt bibliotek med disse også..!

    MVH Dan.

  • MMB

    Dan_a: jeg har selv ting på en afdeling med Mac apps dig er de mange gange lidt dyre ind iPhone og iPad apps men har da over vejet det

    Thomas: lige pt går jeg selv og tænke på hvodan vi for løst dette bedst mulig men må
    Ikke det kommer når vi bliver helt færdig

  • Jacob_VigO

    Jeg synes det ser godt ud. Glæder mig til at læse og det hele. Og fedt navn !

  • Flemming Pedersen

    Det ser ud til at blive super spændende!!

    Jeg vil dog gerne lige give et par forslag.

    1) For at en rating er rigtig brugbar for mig, er det vigtig at vide hvor mange bruger den er baseret på. Det er f.eks ikke ligegyldig om det er 2 der giver en App topkarakter eller det er 125 der gør.

    2 ) Prisen på en app spiller også en stor rolle for mig. Er appen virkelig pengene værd at tjekke ud? Er prisen fair i forhold til det man køber.

    3) Der er også et eller andet med aktualitet. Er det en ny-udgivet app, eller er den ved at være en glemt app. En app udviklerene ikke rigtig udvikler på den mere på! APPStinenser.dk skulle jo gerne kunne blive det danske site man gik til for, at tjekke apps ud, også om to år!! Det der nu er super hot, innovativt og teknisk banebrydende nu måske ikke 5 stjerner værd om to år.

    4) Lidt flere screenshots og appens Icon ville også være med til at gøre sitet mere attraktivt.

    Håber at mig indlæg kan være med til at bidrage til et godt App-site.

  • Flemming Pedersen

    Ahh jeg glemte.

    5) Link til Aapp store – Det ville høje brugervenligheden.

  • MMB

    Flemming pedersen: sidder netop og arbejde med at de logo som app har i itunes kommer på app anmeldelser og at de ved at man trykker på dem sender en vider til app stor siden

  • Flemming Pedersen

    MMB: Det ser lovende ud!!

    Inden I laver for meget på siden og bruger for meget tid tror jeg det er meget vigtigt at finde ud af hvor “stram” en anmeldelse og beskrivelse skal være af et app. Jeg tror at man skal starte med et grafisk meget “stramt” system der meget hurtigt giver over blik og med få linjer beskriver de forskellige overskrifter/sammenlignings punkter (pris, grafik, funktion, osv..).

    Her efter kunne man godt have en lidt mere “løs” eller personlig del som er mere frit/ op til den enkelte anmelder.

    Som jeg ser det lige nu er for stor forskel på det grafiskeudtryk og beskrivelser af de enkelte apps. Det giver derfor ikke et hurtigt overblik.

    Sitet skal efter min mening hurtigt give et overblik over en app, highlighte ny/spænende apps og give brugerne lyst til involvering. Mange forskellige bruger, både læsende og skrivende, peger for mig at se kun hen imod en ret stram struktur.

    Jeg ved, at det er et kæmpe arbejde at lave hjemmeside (Jeg er selv ansvarlig for min arbejdsplads´ hjemmeside), men jeg tro at det er vigtigt at have ret klare forstillinger inden man går igang, ellers giver det for meget arbejde. At forestillingerne ændre sig undervejs er vist næsten en naturlov, men det er jo også det der gør processen spænderne.

  • http://www.bryllup.dk Kenneth WedMore Lund

    Godmorgen – tak for de mange positive tilkendegivelser.

    Jeg er helt enig med folk, som eks. Flemming (og andre i http://www.kennethlund.dk/forum/topic/danske-anmeldelser-af-applikationer ), som efterlyser en struktur over indholdet. Helt enig.

    Desværre må man på et site, der bygger på at folk selv indsender deres materiale nok erkende, at “prisen” for den styreform (eller mangel på samme) er en mangfoldighed i måden, der skrives på, mængden der skrives, antallet af billeder der lægges ind osv.

    Et site baseret på frivillig medvirken fra en håndfuld admins, har ikke resourcerne til sørge for samme redaktionelle tilpasning af indholdet, som eks. et blad eller en avis – og hvis vi eks. laver en række retningslinier med krav til hvordan brugerne skal skrive en anmeldelse, tror jeg hurtigt det dør ud og så sidder vi tilbage med et inaktivt site og så forsvinder interessen fra alle igen.

    Personligt har jeg eks. ikke mulighed for at afsætte tid til at sidde og læse korrektur på andres anmeldelser eller hjælpe folk med glemte passwords :)

    Derfor bliver vi nok desværre nødt til at acceptere en vis variation og “wild west”-tilstande i indholdet, men det er da bedre end alternativet, som er ingenting. Meget bedre, synes jeg.

    De ting vi kan styre via systemet, så det foregår automatisk, skal vi nok “skrue” så meget på, som vi kan, men der hvor det kræver en menneskelig indgriben tror jeg nok desværre vi må være ærlige og sige, at sålænge det er ulønnet arbejde, er der formentlig ikke nogen af os, der på sigt kan lægge 4-5 timer i det dagligt.

    Det var faktisk præcist det jeg skrev som min største anke over overhovedet at lave sådan et site på den måde på http://www.kennethlund.dk/forum/topic/danske-anmeldelser-af-applikationer – det er ganske enkelt en meget vanskelig model at bygge et site op om fordi folk er så “on / off” tilknyttede og fordi de fleste hellere vil nyde end yde.

    Nåh, nu ender det med at lyde så negativt – det er ikke min hensigt – men man bliver nødt til at være realistisk og sige, at et projekt, som det her, der er lidt “open source”-agtigt og baseret på frivillig hjælp, der er det (efter min erfaring) ganske svært at sørge for ret meget struktur og fælles fodslag. Det er også det, jeg læser mellem linierne, at du kender fra din arbejdsplads :)

  • Flemming Pedersen

    Lightbox 2 ville være godt til in app billederne !!

    http://www.huddletogether.com/projects/lightbox2/

Andre artikler

  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 062 podcast

    Living Smart TV 062 podcast

    Fortsættelsen til udsendelse 061 med fokus på at bruge sin mobiltelefon på den SMARTE måde. I udsendelse 061 gennemgik jeg de bedste apps til eks. iPhone og her i nr. 62 viser jeg den 2. del af dette klip og afslører hvilke 3 apps jeg mener er fuldstændig uundværlige for enhver iPhone-bruger. Vi skal også se lidt på hvordan man bruger sin smartphone til at koordinere familiens dagligvareindkøb. Jeg viser en app der for det første snakker sammen med fars, [...]

    Read more →
  • Apple udstyr Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    I forbindelse med min igangværende test af dels Android (Samsung Galaxy Nexus) og Windows Phone (Nokia Lumia 800) , havde jeg en forventning om at jeg ville komme til at mangle “noget”. “Noget” forbandt jeg med at være “det der med at alt hænger sammen ved Apple” – men efter en uge, er jeg faktisk i tvivl. Jeg er i tvivl om, om jeg blot ikke bruger Apples “økosystem” nok eller om det måske er mere hype er realiteter, at [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Handler om street photography eller – på dansk – gadefotografering. Det er en disciplin inden for fotografering som overrasker mange fordi det er spændende og også kan være både udfordrende og grænseoverskridende. I denne udsendelse starter vi i studiet med at snakke lidt om hvorfor streetfotografering “tænder” så mange fotografer og hopper så direkte derfra og ind på Strøget i Vejle. Her monterer jeg dels et kamera i panden på mig selv, så du kan følge min tur, som jeg [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 061 podcast

    Living Smart TV 061 podcast

    I Living Smart TV udsendelse 61 følger jeg op på de mange spørgsmål fra nye iPhone-brugere. Ingen tvivl om at de mange iPhones under de danske juletræer i år har medført en lavine af spørgsmål – i særdeles om apps, for hvilke skal man hente til sin smartphone? Jeg gennemgår de 20 apps JEG selv bruger mest på MIN iPhone og viser blandt andet de apps jeg synes er de bedste inden for motion, indkøb, facebook, nyheder, noter, to-do-lister og [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera er TV for alle der ligger mellem “hobbyfotografer” til “fotoentusiaster”. Hvert program tager udgangspunkt i en foto-opgave (såsom portrætfoto, sportsfoto, bryllupsfoto osv.) og gennemgår så de 3 vigtige skridt i workflowet hver gang: udstyr, teknik og billedbehandling. Dvs. hvilket udstyr skal vi bruge til den pågældende fotografering, hvilken fototeknik vil give os de rigtige billeder og hvordan efterbehandler vi billederne på computeren bagefter! Kickstart Dit Kamera (3) Kickstart Dit Kamera 003 handler om koncertfotografering – ganske enkelt: [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 060 podcast

    Living Smart TV 060 podcast

    Første Living Smart TV-udsendelse i det nye år har netop nytårsforsætter som tema – jeg afslører hvordan man på de klassiske områder som kost, motion og livsstil bruger apps og gadgets til at holde nytårsforsætterne på den SMARTE måde! Udsendelsens første afsnit handler om kost og jeg samler her op på hvordan man specielt med sin mobiltelefon og et par fantastiske websites kan fastholde sit vægttab ved at holde styr på hvad man putter i munden! I andet afsnit springer [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Efter at have giver tips og tricks til at få de bedste JULEfotos i Kickstart Dit Kamera udsendelse 001, finder jeg den indre festabe frem og kikker på nytårsaften! Selvom nytårsaften ofte holdes i samme lokaler, som juleaften og på mange måder giver os samme behov for fotografering, er scenen meget anderledes. Der er fart og farver og stor forskel på om man fotograferer festbilleder inde ved spisebordet eller fyrværkeri ude på nattehimlen. Jeg gennem de tre skridt til bedre [...]

    Read more →
  • Computer Living Smart TV 059 podcast

    Living Smart TV 059 podcast

    Udsendelse 59 er den sidste Living Smart TV-udsendelse inden jul og jeg tager i denne uge igen fat på det tidligere tema om at bruge iPad og lign. gadgets til specifikke ting i forskellige rum i huset. I første omgang var det køkkenet og i denne uge er det soveværelset, hvor jeg giver et indblik i 2 gadgets og et sjovt website, jeg bruger i mit private soveværelse! ZEO Sleeppartner har tidligere været omtalt i Living Smart TV som en [...]

    Read more →