Tour de France drengedrøm – gode råd søges
Som jeg har nævnt tidligere, har jeg en “drengedrøm” om at køre nogle af årets Tour De France etaper forud for løbet.
Ikke på cykel, men på motorcykel og ikke mens løbet er i gang, men forud – prøv at se her:
Tour De France ruterne
Hvert år sidder jeg “klistret” til skærmen og følger Tour De France. Hvis Jørgen Leth er Tour De France Gud, er jeg Tour De France discipel.
Jeg elsker lyden af løbet. Dramaet. Spændingen. Opturene og nedturene. Taktiken. Men også naturen og de storslåede billeder med Alperne, Pyrenæerne, de franske slotte osv.
Hvert år genoplives min mangeårige drøm om at køre nogle af ruterne på motorcykel forud for løbet.
Ikke bil – jeg vil ikke sidde inde i en bil og “lumre” – jeg vil være ude i luften og mærke det hele.
Hvert år i oktober / november lanceres årets tour-rute og allerede dér ville jeg kunne planlægge min egen “tour”.
Tænk efterfølgende i juli måned at kunne sidde hjemme og se en etape og kunne genkende nogle af stederne. Jeg kan lige høre det for mig – “dér har jeg været!”
Mange har spurgt mig, hvorfor jeg ikke CYKLER nogle af ruterne, men jeg er ikke selv cykelrytter på et niveau, der ville kunne klare det – og så har det i øvrigt heller ikke min interesse. Jeg synes det er sjovt nok at se eks. “Rolf & Ritter”-klippene, når de cykler på nogle af de specielle stigninger, men det er bare ikke det jég har lyst til.
Turen skal være for at nyde naturen og for at kunne genkende dele af etapen efterfølgende – og det ville jeg ikke have overskud til at “opsuge”, hvis jeg piskede afsted på cykel med en puls på 190.
Andre har spurgt, hvorfor jeg så ikke vælger enten at køre ruterne mens Tour De France er i gang, så jeg kan opleve hele “cirkusset” – og til det tænker jeg, at mange af de ruter jeg gerne vil køre, formentlig er spærret på det tidspunkt og derfor slet ikke tilgængelige. Jeg har ikke været til stede på en etape, mens løbet er i gang, så måske det er en dum holdning, men jeg frygter lidt at det er en fuser. Hjemme kan man sidde og følge løbet fra start til slut – er man derude, drøner rytterne forbi og dagens højdepunkt varer så måske 26 sekunder.
Jeg ved ikke om kommende sommer skal være dér, hvor drengedrømmen skal realiseres – det afhænger af så mange ting – job, familie, økonomi osv. – men jeg vil rigtig gerne have nogle gode råd fra de af jer, der har prøvet noget lignende.
Hvor længe i forvejen skal man mon køre etaperne for ikke at komme derned til afspærrede veje og “lukket for gennemkørsel” vejskilte fordi det er for tæt på Touren?


