iPad pris – hvad kommer iPad’en til at koste i Danmark?

16 comments Views: 3

Hvor meget kommer iPad’en til at koste i Danmark? Søger man på “ipad price” på Google, får man næsten 25 millioner links!

Som jeg nævnte i indlægget med spørgsmålet “hvornår kommer iPad til salg i Danmark?” og også lidt i indlægget om “hvilken iPad er bedst?“, så er der jo en del spekulationer om prisen på iPad’en, når den en gang lanceres officielt i Danmark.

De to største Appleforhandlere i Danmark, Humac og Eplehuset, har begge været ude med forslag til priserne og selvom der ikke er noget endeligt på plads – i hvert fald ikke officielt meldt ud – hos Apple, så tror jeg godt at vi kan komme med nogle ret præcise bud.

Der hvor de fleste har været ude i en – efter min mening – forsimplet omregning af valutakurser og moms, så tror jeg Apple er langt mere strategiske end som så. Prisen på iPad vil ganske givet være mere strategisk bestemt, end du lige tror – tror jeg – prøv at se mine tanker her :)

Tager man den helt simple metode og bare omregner valutakurs og lægger lidt moms oven i og så når man til en pris som – traditionelt set – er ca. 35% højere end i USA. Gør man det, ender man på en starpris på ca. 500 dollar * 6 (dollar:krone) * 1.35 (moms mv.) = ca. 4.000 kr. for den billigste wifi-model med 16 gb ram.

Man kan også vælge den lidt mere “sammenlignende” metode og sige “jamen de produkter vi KENDER (eks. de bærbare MacBooks) de koster ca. så og så mange gange mere i DK end den amerikanske pris” så kunne man godt foranlediges til at lave samme omregning med iPad’en og her vil jeg så SJUSSE mig frem til, at prisen vil ramme lidt lavere end den første, valutabaserede omregning – her vil jeg gætte på ca. 3.500 kr.

Men ingen af de to, er gyldige efter min mening. Slet ikke valutamodellen, som jo ville få Apples priser til at piske op og ned hele tiden, i takt med dollarkursen. Apple styrer traditionelt set deres priser vildt meget mere end det.

For det første fordi Apple jo selv har hele styringen og præcis kan bestemme hvad de vil sælge den for – derfor er dét, at komme ind på markedet og opleve et kæmpe salg, meget vigtigere end en given, “normal” fortjeneste. Derfor tror jeg godt vi kan udelukke nr. 1 mht. en “ren” omregning.

For det andet er den gængse “hvad koster lign. produkter” jo heller ikke brugbar, af den simple årsag, at iPad’en er et nyt produkt, mellem to tidligere kendte kategorier (smartphones på den ene side og laptops på den anden side) og derfor er der nærmere tale om en strategisk pris, som handler mere om at placere produktet i folks bevidsthed, end om at have den traditionelle udregning af en pris.

Kanibalisme er nemlig et stort emne her – og hermed mener jeg, at iPad’en er en tredie og ny kategori, som vi lige skal vænne os til at have med i budgettet. Der vil altid være first movers og grejd-nørder, som mig, der altid bare vil prøve alt det nye, uanset pris osv. men vi er en meget lille gruppe i forhold til de, Apple henvender sig til med iPad’en.

Derfor vil der i en opstartsfase givet vis være en vis “kannibalisme”, hvor iPad’en sælger på bekostning af andre produkter. Tag en en studerende. Før ville vedkommende måske købe en MacBook pro og en iPhone. I dag vil den ligge lige til højrebenet at den studerende køber en iPad i stedet for den bærbare – og så måske supplerer op med en endnu kraftigere iMac til skrivebordet.

Derfor tror jeg at vi skal finde iPad’ens pris i Danmark MERE ud fra hvad iPhone og MacBooks koster i dag. For mig at se, ville det ikke give mening at sælge den til den “valutaberegnede” pris på ca. 4.000 kr. for så vil de bedste iPads koste mere end en MacBook – og så vil mange fravælge iPad’en til fordel for “en rigtig computer” – og hvis der er noget Apple vil nu, så er det at vise, at de har ramt rigtig med iPad’en og IKKE at folk fravælger den til fordel for traditionelle computere.

Vi kender prisen på iPhone – den er ca. 4.000 kr. i løs handel, men folk OPLEVER at den står dem i 2-3.000 kr. fordi den er subsidieret af teleselskaberne (“hvad skal vi have op af lommen?”-mentaliteten). En MacBook koster ca. 6.000 kr. Sandsynligheden for at man vil fravælge en iPhone til fordel for en iPad er nok lig nul, da iPad’en jo ikke er brugbar som telefon. Omvendt skal prisen ikke for tæt på en MacBook før nogle kunder vil overveje at droppe den bærbare.

Derfor er jeg helt sikker på at iPad-modellerne vil koste lige præcis der imellem. Jeg gætter på 2.950 kr. for den mindste 16 gb med wifi og så 4.950 kr. for den dyreste.

Hvad tror du?

  • Henrik Gregersen

    Jeg tror de gør som de plejer. Alle dem der hedder Henrik får dem gratis.

    Eller det er i det mindste noget jeg ønsker.

  • Kenneth WedMore Lund

    Hahahahaha jamen det var da ét bud :D

  • Henrik Gregersen

    Nej jeg gætter på 3295 for den mindste og 5495 for den største, og det er bare et rent gæt.

  • Kenneth WedMore Lund

    Men tror du så ikke netop, at nogle ville sige “aaaaaahmen så kan vi jo lige så godt købe en Macbook”?

  • http://ipadnyt.dk Knut fra ipadNyt.dk

    Spændende analyse. Jeg tror godt nok mest på valutametoden.
    Sammenlign Macbook Pro 15 tommer billigste model:

    USA: 10.115 kr.
    DK: 13.799 kr.

    Der passer valutametoden udmærket:-)

  • Kenneth WedMore Lund

    Spændende!!!! Jeg TROR det er et tilfælde at “valutametoden” passer der, for hvornår har du sidst set Apple justere deres priser i takt med dollar fald/stigninger? :)

  • Kim Kristiansen

    Det lyder jo ganske fornuftigt, men jeg tror nu nærmere på hhv. 2999,- og 4999,-
    Det er nemmere at huske og ser pænere ud :)
    Nå ja, prisen på alle Apples andre produkter ender også med 99..

  • Kenneth WedMore Lund

    Ha, godt set, Kim – det er sgu med at have øje for detaljerne :)

  • Jesper

    2999 vil gøre den billigere end I usa. Not gonna happen. Og den lille 16gb er udsolgt i den lokale BestBuy her hvor jeg er. 3495 eller 3995 er mine bud. I mine øjne er iPadden noget helt andet end en MacBook. Jeg tror mest på 3995.

  • Kenneth WedMore Lund

    Gode gæt, Jesper – hvor mange 3G-pads tager du med hjem til mig? ;-)

  • Pingback: Apple iPad Case | anmeldelse af Apples eget iPad etui

  • Thomas

    Interessant video Kenneth.

    Jeg føler mig overbevist om, at Apple ikke må sætte den billigste højere end 3499,- Højere pris end det vil simpelthen ikke give rum til de større modeller og 3G modellerne…(selvom 3G vil være med abonnement).

    Med hensyn til lavere priser – end 3499,- så skal de jo også kunne forsvare deres pris på Itouch og til dels også Iphone, selvom Iphone ikke er en direkte konkurrent i mine øjne…

    Den dyreste Itouch koster 2799,- og jeg er sikker på Ipad’en skal være dyrere end den…jeg tror jeg holder mit bud på de 3499! Det er vel en – relativt til deres andre produkter – rimelig pris for en bedre og større “Itouch”, som så også kan lidt mere og er nyere…

    Men kommer vi op til en pris med noget med 4xxx for den billigste, så tror jeg mange vil synes det er for dyrt for noget som trods alt ikke er så revolutionerende…

  • Kenneth WedMore Lund

    Hej Thomas – tak skal du ha’ – det er jo bare lidt hjemmevideo med lommefilosofi :)

    Det lyder til at vi er rimeligt enige om prissætningen så skal vi ikke bare erkende, at vi to er vanvittig kloge hahahah :D

  • Thomas

    Der kan hurtigt gå lidt sport i at prøve at ramme den rigtige pris :)

    Jeg vil godt væde en guldøl – om ikke andet så virtuelt – på at prisen for den billigste bliver 3799,- Ja, jeg har mit bud lidt op…:)

  • Thomas

    Haha…ja og så skal jeg lige stave rigtigt også! “Vædde” mener jeg…det er andet betyder jo noget helt andet…hehe ;)

  • Henrik T.

    Siger også 3499,- herfra. Håber snart den lander . . . Ellers er jeg da klar til 2. generation ;)

  • Lars

    Ipad priser hos elgiganten: 16 GB uden 3G 4092,- kr 20.11.10

Andre artikler

  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 062 podcast

    Living Smart TV 062 podcast

    Fortsættelsen til udsendelse 061 med fokus på at bruge sin mobiltelefon på den SMARTE måde. I udsendelse 061 gennemgik jeg de bedste apps til eks. iPhone og her i nr. 62 viser jeg den 2. del af dette klip og afslører hvilke 3 apps jeg mener er fuldstændig uundværlige for enhver iPhone-bruger. Vi skal også se lidt på hvordan man bruger sin smartphone til at koordinere familiens dagligvareindkøb. Jeg viser en app der for det første snakker sammen med fars, [...]

    Read more →
  • Apple udstyr Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    I forbindelse med min igangværende test af dels Android (Samsung Galaxy Nexus) og Windows Phone (Nokia Lumia 800) , havde jeg en forventning om at jeg ville komme til at mangle “noget”. “Noget” forbandt jeg med at være “det der med at alt hænger sammen ved Apple” – men efter en uge, er jeg faktisk i tvivl. Jeg er i tvivl om, om jeg blot ikke bruger Apples “økosystem” nok eller om det måske er mere hype er realiteter, at [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Handler om street photography eller – på dansk – gadefotografering. Det er en disciplin inden for fotografering som overrasker mange fordi det er spændende og også kan være både udfordrende og grænseoverskridende. I denne udsendelse starter vi i studiet med at snakke lidt om hvorfor streetfotografering “tænder” så mange fotografer og hopper så direkte derfra og ind på Strøget i Vejle. Her monterer jeg dels et kamera i panden på mig selv, så du kan følge min tur, som jeg [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 061 podcast

    Living Smart TV 061 podcast

    I Living Smart TV udsendelse 61 følger jeg op på de mange spørgsmål fra nye iPhone-brugere. Ingen tvivl om at de mange iPhones under de danske juletræer i år har medført en lavine af spørgsmål – i særdeles om apps, for hvilke skal man hente til sin smartphone? Jeg gennemgår de 20 apps JEG selv bruger mest på MIN iPhone og viser blandt andet de apps jeg synes er de bedste inden for motion, indkøb, facebook, nyheder, noter, to-do-lister og [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera er TV for alle der ligger mellem “hobbyfotografer” til “fotoentusiaster”. Hvert program tager udgangspunkt i en foto-opgave (såsom portrætfoto, sportsfoto, bryllupsfoto osv.) og gennemgår så de 3 vigtige skridt i workflowet hver gang: udstyr, teknik og billedbehandling. Dvs. hvilket udstyr skal vi bruge til den pågældende fotografering, hvilken fototeknik vil give os de rigtige billeder og hvordan efterbehandler vi billederne på computeren bagefter! Kickstart Dit Kamera (3) Kickstart Dit Kamera 003 handler om koncertfotografering – ganske enkelt: [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 060 podcast

    Living Smart TV 060 podcast

    Første Living Smart TV-udsendelse i det nye år har netop nytårsforsætter som tema – jeg afslører hvordan man på de klassiske områder som kost, motion og livsstil bruger apps og gadgets til at holde nytårsforsætterne på den SMARTE måde! Udsendelsens første afsnit handler om kost og jeg samler her op på hvordan man specielt med sin mobiltelefon og et par fantastiske websites kan fastholde sit vægttab ved at holde styr på hvad man putter i munden! I andet afsnit springer [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Efter at have giver tips og tricks til at få de bedste JULEfotos i Kickstart Dit Kamera udsendelse 001, finder jeg den indre festabe frem og kikker på nytårsaften! Selvom nytårsaften ofte holdes i samme lokaler, som juleaften og på mange måder giver os samme behov for fotografering, er scenen meget anderledes. Der er fart og farver og stor forskel på om man fotograferer festbilleder inde ved spisebordet eller fyrværkeri ude på nattehimlen. Jeg gennem de tre skridt til bedre [...]

    Read more →
  • Computer Living Smart TV 059 podcast

    Living Smart TV 059 podcast

    Udsendelse 59 er den sidste Living Smart TV-udsendelse inden jul og jeg tager i denne uge igen fat på det tidligere tema om at bruge iPad og lign. gadgets til specifikke ting i forskellige rum i huset. I første omgang var det køkkenet og i denne uge er det soveværelset, hvor jeg giver et indblik i 2 gadgets og et sjovt website, jeg bruger i mit private soveværelse! ZEO Sleeppartner har tidligere været omtalt i Living Smart TV som en [...]

    Read more →