iPhone Telmore tethering modem til bærbar internadgang

15 comments Views:

Sådan bruger du din iPhone til at få computeren online med - gratis :)

Jeg sidder og skriver det her på vores vinterferie i sommerhus ved Vesterhavet.

Før vi tog afsted, købte jeg en ny bærbar (Macbook Pro) og ville gerne kunne komme online i sommerhuset (som ikke har nogen form for hverken telefon eller internet) for at læse lidt nyheder, mails osv.

Mange teleudbydere sælger efterhånden USB-modems med dataforbindelse, altså “trådløs internetgang” som du lige plugger i USB-porten på din bærbare og typisk har frit forbrug for omkring 100 kr. (plus/minus) måneden.

Derfor lå det lige til højrebenet for mig at få sådan en løsning men prøv her at se hvordan dét gik.

Efter et besøg hos 3, konstaterede jeg, at de ikke tilbød dækning i området ved det sommerhus, vi har lejet. Videre til TDC, som tilbyder masser af dækning (hvilket så har vist sig at være løgn) men samlet løsning ville koste mig 5-600 kr. og det ville jeg ikke give når det kun skulle bruges en uge.

Jeg kom så i tanke om at jeg allerede i forvejen betaler for fri data på min iPhone hos Telmore og lagde selv to og to sammen – Telmore bruger jo TDCs netværk, så da TDC mente at der var god dækning, fandt jeg ud af hvordan jeg kunne bruge min iPhone som modem.

Det kaldes i fint sprog “tethering” og består ganske enkelt af at man fortæller sin iPhone, at den skal agere modem og give computeren internetadgang, når man slutter den til enten via kabel (usb) eller trådløst (bluetooth).

Humac i Vejle hjalp mig med opsætning – tak for det – og i bedste Apple-stil, sætter det hele sig næsten automatisk op og kører med det samme.

Derfor var jeg rimelig fortrøstningsfuld da vi tog afsted, for hjemme buldrer 3G bare afsted.

Om det er klitterne her i området, der “skygger”, ved jeg ikke, men faktum er, at 3G dækningen glimrer ved sit fravær her i sommerhuset. En gang imellem skifter displayet på iPhone lige kortvarigt over til at vise 3G, men det forsvinder hurtigt igen.

Det synes jeg er noget skuffende, specielt fordi TDC viste mig et kort med absolut fuld skrald dækning og endda understregede, at her ike bare skulle være dækning, men også en så god kvalitet, at hastigheden ville være vældig høj.

Desværre løb jeg hurtigt ind i problem #1: når den skifter mellem 3G og E, forsvinder forbindelsen nogle gange og man skal tage iPhonen af computeren og sætte den til igen før den “vågner” til forbindelse igen. Dette har jeg løst ved simpelthen at slå 3G fra, så den konsekvent kører E……….. mystisk nok ser dette ud til at have haft en positiv effekt på hastigheden, der ser ud til at være lidt højere nu end når 3G er slået til. Om det er fordi et godt E-signal er bedre end et dårligt 3G, kan man jo så spekulere over.

Problem #2 – hvilket jeg finder højest u-Apple-agtigt, er at telefonen mindst 1 gang om dagen fryser fuldstændig fast midt i det hele, uden nogen synlig årsag. Med “fuldstændig” fast mener jeg, at den ikke bare skal tages af og sættes på igen eller bare slukkes og tændes igen. Den skal virkelig hardware-resettes (ved at holde tænd + home nede i nogle sekunder). For mig at se, er det i skiftet mellem 3 og Edge, det sker.

Har du en iPhone på det selskab, du købte den, er tethering normalt slået til hvis du har et abonnement med data. Hvis du, som jeg, har eks. købt din iPhone hos Telia og senere skiftet til et andet selskab, eks. Telmore, skal du lige lægge dit nye selskabs opsætning ind.

Har du lyst til at prøve selv, så se her hvordan man sætter iPhone op til tethering:

  1. Først skal du have en opsætningsfil fra din operatør – prøv at Google “iphone tethering telmore” eller hvilket selskab du nu bruger
  2. Så skal du ind i opsætningen og slå tethering til (indstillinger => generelt => netværk => internetdeling)
  3. I opsætningen skal du så skrive “internet” i feltet “internet tethering” (indstillinger => generelt => netværk => mobildatanetværk => internet tethering)

Første gang du så sætter din telefon til, vil din Mac (jeg ved ikke om PC gør det samme?) komme op og spørge om du vil kunne bruge din iPhone som “usb-modem”.

En ting der kan drille i starten, er at man ikke kan SE feltet i #2 “internetdeling” med mindre man har installeret opsætningsfilen.

  • Lars Christensen

    Blot en venlig påmindelse om at du måske har glemt at du lige har annonceret at du ikke er hjemme på din privatadresse. Den information kunne nogle indbrudstyve måske godt bruge!

  • Kenneth WedMore Lund

    Hej Lars

    Ja, præcis – derfor publicerede jeg det også først da jeg VAR kommet hjem igen :)

  • Stefan Jacobsen

    Hej Kenneth,

    Min iphone og mit 3iDeal abonnement er min eneste forbindelse til internettet, og det var nemmere at indstille end du beskriver, for jeg brugte ikke en downloadet opsætningsfil, og derfor ikke dine punkter 1 og 2. Og det virker!

    Dog er der en hage, for internetforbindelsen via IPhonen er meget langom eller helt umulig, når jeg samtidig har prineren forbundet via min AirPort Express (uden hardwired internet). Jeg tror at Mac’en prioriterer internet via WiFi over USP, og at den derfor prøver at få forbindelse via AirPort’en i et godt stykke tid før den får forbindelse via iPhonen. Eller har du en bedre forklaring?

    Hilsen Stefan

  • Kenneth WedMore Lund

    Hej Stefan – jeg har ikke tidligere hørt om at noget skulle “forstyrre” hverken iPhone eller andre wifi-enheder i et netværk.

    Er du sikker på at det hænger sådan sammen ? Stiger den hastighed, du downloader med via iPhone, hvis du slukker printeren????

  • Patrick

    Hej Kenneth, Jeg kan ikke finde nogen opsætning til tethering nolge steder, jeg har Telenor (:

    Kan du hjælpe ?

  • http://www.hmk.dk Hans M. kristensen

    Hej Patric

    I v. 4.0 hedder tethering internetdeling.

    Nedenstående virker for Telmore og iPhone 3GS v. 4.0 og Macbook.

    Indstillinger -> Generelt -> Netværk -> Mobildata Netværk -> Internetdeling -> I APN skrives “Internet”

    Gå baglæns helt tilbage til Indstillinger og ud af Indstillinger til hjemmeskærmen.

    Gå nu ind i Indstillinger -> Generelt -> Netværk.

    Efter Data-Roaming har du nu fået en ny menu, der hedder Internetdeling og voila – du kan bruge telefonen som modem

  • Patrick

    Ja, men jeg har telenor! (:

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Hej Patric

    Har du prøvet, som beskrevet? Og hvis du har, hvad er så problemet?

    Mvh Hans

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Hej Patrick

    Jeg har lige checket med en ven – Telenor virker fint, og han har mig bekendt ikke gjort noget specielt.

    Mvh Hans

  • Patrick

    Problemet er at jeg mangler internet deling siden! (;

    og det virker ikk at skrive internet i APN ?

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Hmmm… og du skriver Internet i den APN under MMS, der vedrører Internetdeling og ikke kun i den APN der vedrører Internet (den første)?

    Hvilken iPhone model og SW-version har du?

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Måske skal du slukke og tænde telefonen eller restarte den…

  • Patrick

    Iphone 3Gs og Version 4.0.1 (: ?

    Og nej det virker ikke lige meget hvad jeg gør ?

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Ja, det er jo mærkeligt. Kender du ikke en der har en iPhone, du kan prøve på og så sammenligne?

  • http://www.hmk.dk Hans M. Kristensen

    Jeg har set, og prøvet, at man kan forcere en opdatering af operatørindstillinger ved at gå ind i Indstillinger -> Generelt -> Om, og så vente lidt. Hvis der så er nye operatørindstillinger, bliver man spurgt, om man vil opdatere. Måske det hjælper?

    Mvh Hans

Andre artikler

  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 062 podcast

    Living Smart TV 062 podcast

    Fortsættelsen til udsendelse 061 med fokus på at bruge sin mobiltelefon på den SMARTE måde. I udsendelse 061 gennemgik jeg de bedste apps til eks. iPhone og her i nr. 62 viser jeg den 2. del af dette klip og afslører hvilke 3 apps jeg mener er fuldstændig uundværlige for enhver iPhone-bruger. Vi skal også se lidt på hvordan man bruger sin smartphone til at koordinere familiens dagligvareindkøb. Jeg viser en app der for det første snakker sammen med fars, [...]

    Read more →
  • Apple udstyr Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    I forbindelse med min igangværende test af dels Android (Samsung Galaxy Nexus) og Windows Phone (Nokia Lumia 800) , havde jeg en forventning om at jeg ville komme til at mangle “noget”. “Noget” forbandt jeg med at være “det der med at alt hænger sammen ved Apple” – men efter en uge, er jeg faktisk i tvivl. Jeg er i tvivl om, om jeg blot ikke bruger Apples “økosystem” nok eller om det måske er mere hype er realiteter, at [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Handler om street photography eller – på dansk – gadefotografering. Det er en disciplin inden for fotografering som overrasker mange fordi det er spændende og også kan være både udfordrende og grænseoverskridende. I denne udsendelse starter vi i studiet med at snakke lidt om hvorfor streetfotografering “tænder” så mange fotografer og hopper så direkte derfra og ind på Strøget i Vejle. Her monterer jeg dels et kamera i panden på mig selv, så du kan følge min tur, som jeg [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 061 podcast

    Living Smart TV 061 podcast

    I Living Smart TV udsendelse 61 følger jeg op på de mange spørgsmål fra nye iPhone-brugere. Ingen tvivl om at de mange iPhones under de danske juletræer i år har medført en lavine af spørgsmål – i særdeles om apps, for hvilke skal man hente til sin smartphone? Jeg gennemgår de 20 apps JEG selv bruger mest på MIN iPhone og viser blandt andet de apps jeg synes er de bedste inden for motion, indkøb, facebook, nyheder, noter, to-do-lister og [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera er TV for alle der ligger mellem “hobbyfotografer” til “fotoentusiaster”. Hvert program tager udgangspunkt i en foto-opgave (såsom portrætfoto, sportsfoto, bryllupsfoto osv.) og gennemgår så de 3 vigtige skridt i workflowet hver gang: udstyr, teknik og billedbehandling. Dvs. hvilket udstyr skal vi bruge til den pågældende fotografering, hvilken fototeknik vil give os de rigtige billeder og hvordan efterbehandler vi billederne på computeren bagefter! Kickstart Dit Kamera (3) Kickstart Dit Kamera 003 handler om koncertfotografering – ganske enkelt: [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 060 podcast

    Living Smart TV 060 podcast

    Første Living Smart TV-udsendelse i det nye år har netop nytårsforsætter som tema – jeg afslører hvordan man på de klassiske områder som kost, motion og livsstil bruger apps og gadgets til at holde nytårsforsætterne på den SMARTE måde! Udsendelsens første afsnit handler om kost og jeg samler her op på hvordan man specielt med sin mobiltelefon og et par fantastiske websites kan fastholde sit vægttab ved at holde styr på hvad man putter i munden! I andet afsnit springer [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Efter at have giver tips og tricks til at få de bedste JULEfotos i Kickstart Dit Kamera udsendelse 001, finder jeg den indre festabe frem og kikker på nytårsaften! Selvom nytårsaften ofte holdes i samme lokaler, som juleaften og på mange måder giver os samme behov for fotografering, er scenen meget anderledes. Der er fart og farver og stor forskel på om man fotograferer festbilleder inde ved spisebordet eller fyrværkeri ude på nattehimlen. Jeg gennem de tre skridt til bedre [...]

    Read more →
  • Computer Living Smart TV 059 podcast

    Living Smart TV 059 podcast

    Udsendelse 59 er den sidste Living Smart TV-udsendelse inden jul og jeg tager i denne uge igen fat på det tidligere tema om at bruge iPad og lign. gadgets til specifikke ting i forskellige rum i huset. I første omgang var det køkkenet og i denne uge er det soveværelset, hvor jeg giver et indblik i 2 gadgets og et sjovt website, jeg bruger i mit private soveværelse! ZEO Sleeppartner har tidligere været omtalt i Living Smart TV som en [...]

    Read more →