Kærestedag – sådan fejrer vi vores forhold hver måned

2 comments Views: 1
Her udfordrer vi hinanden i gocart på en kærestedag i sommers!

Her udfordrer vi hinanden i gocart på en kærestedag i sommers! Det var simpelthen for sjovt !!

Forrige år blev vi gift med hinanden 4 gange samme dag i Las Vegas og satte derved verdensrekord.

Det fik efterfølgende de to store, engelske aviser The Sun og The Daily Telegraph til at udråbe os til “Verdens Mest Romantiske Par”.

I alt er vi blevet gift med hinanden 7 gange og det er jo så udsædvanligt, at man næppe hverken kan forvente at andre følger trop eller foreslå noget lignende til andre, der vil give parforholdet et pift.

Et langt mere praktisk “fif” herfra kan jeg god godt gøre – gør som os: lav noget fis ud af jeres “kærestedage” ligesom vi gør – se her!

Jeg tror ikke man behøver være parforholdsekspert for at vide, at man bliver nødt til at give sit parforhold et pift en gang imellem for at hive det op af suppedasen hvor arbejde, børn, hus og have, ja kort sagt “hverdagen” trækker en stor del af energien og opmærksomheden.

Vi har valgt at gøre det sådan, at vi markerer den 19. hver måned som den dag vi officielt synes vi ville lege kærester for snart mange år siden.

Måden vi gør dét på, er faktisk “bare” at vi skiftes til at planlægge en hemmelig overraskelse for den anden. Alene det at det er hemmeligt, gør det ekstra sjovt, for hvad har den anden nu fundet på?

I dag skal er det eks. Pips tur til at arrangere og selvom det normalt er hemmeligt til sidste øjeblik, ved jeg denne gang at vi skal ind og spise brunch på cafe i Vejle og i eftermiddag skal vi ind og se den nye film, AVATAR. Det glæder jeg mig rigtig meget til.

Nogle gange er det bare helt “små” ting vi gør, som at tage ud og spise og bare hygge. I vores tilfælde betyder det at vi parkerer hunde og Mille og selv tager afsted og FORSØGER at snakke om andet end vores firma :)

Nogle gange er det ture og her har vi haft nogle rigtig gode nogle bla. til Rosengårdscenteret i Odense og til Århus……… som for udenforstående lyder banalt, men det var bla. i Rosengårdscenteret vi myssede med hinanden første gang og vores første hyggetur sammen, var en shoppetur til Århus. Derfor er netop dé to steder af helt særlig betydning for os.

Nogle gange er det næsten polterabend-lignende indslag, hvor vi prøver sjove ting af. Vi har eks. givet hinanden baghjul på en gocartbane og vi har været til modelfotograf for at få taget parbilleder. Vi har været i badeland og vi skulle have været til en undervisningstime i budhistisk meditation (men det blev desværre aflyst af instruktøren, så det må blive en anden gang).

Det behøver ikke være dyrt men hvis nu en af dagen kostede lidt………. hvad så, egentlig? Hvad er du villig til at betale for lidt “benzin på bålet” i dit parforhold? Hvad vil det koste dig, hvis du IKKE gør det?

Man behøver heller ikke være raketforsker eller eventspecialist for at finde på noget. Nogle gange har vi jo “bare” været i biografen, men det er super! Sidst vi var det, så vi i øvrigt Transformers 2, som er en rigtig drengerøvsfilm! Hvornår har du introduceret noget rigtig drengerøv i dit forhold? :)

Hvad får vi så ud af de her kærestedage? JEG synes vi får plejet vores forhold – det er sådan en “energizer” som jeg synes mange kunne have rigtig stor gavn af.

  • Thomas Stubbs

    Min kæreste og jeg var i dag i den gamle by, og julehygge maks! :)

  • Pip

    Thomas: Vi skulle også have været i den gamle by mellem brunch og Avatar, men vejret var ikke for godt, så vi udskød det.

Andre artikler

  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 062 podcast

    Living Smart TV 062 podcast

    Fortsættelsen til udsendelse 061 med fokus på at bruge sin mobiltelefon på den SMARTE måde. I udsendelse 061 gennemgik jeg de bedste apps til eks. iPhone og her i nr. 62 viser jeg den 2. del af dette klip og afslører hvilke 3 apps jeg mener er fuldstændig uundværlige for enhver iPhone-bruger. Vi skal også se lidt på hvordan man bruger sin smartphone til at koordinere familiens dagligvareindkøb. Jeg viser en app der for det første snakker sammen med fars, [...]

    Read more →
  • Apple udstyr Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    Hvad er det i Apples “økosystem” du ikke kan undvære ?

    I forbindelse med min igangværende test af dels Android (Samsung Galaxy Nexus) og Windows Phone (Nokia Lumia 800) , havde jeg en forventning om at jeg ville komme til at mangle “noget”. “Noget” forbandt jeg med at være “det der med at alt hænger sammen ved Apple” – men efter en uge, er jeg faktisk i tvivl. Jeg er i tvivl om, om jeg blot ikke bruger Apples “økosystem” nok eller om det måske er mere hype er realiteter, at [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Kickstart Dit Kamera 004 – Street Photography – podcast

    Handler om street photography eller – på dansk – gadefotografering. Det er en disciplin inden for fotografering som overrasker mange fordi det er spændende og også kan være både udfordrende og grænseoverskridende. I denne udsendelse starter vi i studiet med at snakke lidt om hvorfor streetfotografering “tænder” så mange fotografer og hopper så direkte derfra og ind på Strøget i Vejle. Her monterer jeg dels et kamera i panden på mig selv, så du kan følge min tur, som jeg [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 061 podcast

    Living Smart TV 061 podcast

    I Living Smart TV udsendelse 61 følger jeg op på de mange spørgsmål fra nye iPhone-brugere. Ingen tvivl om at de mange iPhones under de danske juletræer i år har medført en lavine af spørgsmål – i særdeles om apps, for hvilke skal man hente til sin smartphone? Jeg gennemgår de 20 apps JEG selv bruger mest på MIN iPhone og viser blandt andet de apps jeg synes er de bedste inden for motion, indkøb, facebook, nyheder, noter, to-do-lister og [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera 003 – Koncertfotografering – podcast

    Kickstart Dit Kamera er TV for alle der ligger mellem “hobbyfotografer” til “fotoentusiaster”. Hvert program tager udgangspunkt i en foto-opgave (såsom portrætfoto, sportsfoto, bryllupsfoto osv.) og gennemgår så de 3 vigtige skridt i workflowet hver gang: udstyr, teknik og billedbehandling. Dvs. hvilket udstyr skal vi bruge til den pågældende fotografering, hvilken fototeknik vil give os de rigtige billeder og hvordan efterbehandler vi billederne på computeren bagefter! Kickstart Dit Kamera (3) Kickstart Dit Kamera 003 handler om koncertfotografering – ganske enkelt: [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Udsendelser Living Smart TV 060 podcast

    Living Smart TV 060 podcast

    Første Living Smart TV-udsendelse i det nye år har netop nytårsforsætter som tema – jeg afslører hvordan man på de klassiske områder som kost, motion og livsstil bruger apps og gadgets til at holde nytårsforsætterne på den SMARTE måde! Udsendelsens første afsnit handler om kost og jeg samler her op på hvordan man specielt med sin mobiltelefon og et par fantastiske websites kan fastholde sit vægttab ved at holde styr på hvad man putter i munden! I andet afsnit springer [...]

    Read more →
  • Living Smart TV Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Kickstart Dit Kamera 002 podcast

    Efter at have giver tips og tricks til at få de bedste JULEfotos i Kickstart Dit Kamera udsendelse 001, finder jeg den indre festabe frem og kikker på nytårsaften! Selvom nytårsaften ofte holdes i samme lokaler, som juleaften og på mange måder giver os samme behov for fotografering, er scenen meget anderledes. Der er fart og farver og stor forskel på om man fotograferer festbilleder inde ved spisebordet eller fyrværkeri ude på nattehimlen. Jeg gennem de tre skridt til bedre [...]

    Read more →
  • Computer Living Smart TV 059 podcast

    Living Smart TV 059 podcast

    Udsendelse 59 er den sidste Living Smart TV-udsendelse inden jul og jeg tager i denne uge igen fat på det tidligere tema om at bruge iPad og lign. gadgets til specifikke ting i forskellige rum i huset. I første omgang var det køkkenet og i denne uge er det soveværelset, hvor jeg giver et indblik i 2 gadgets og et sjovt website, jeg bruger i mit private soveværelse! ZEO Sleeppartner har tidligere været omtalt i Living Smart TV som en [...]

    Read more →